Uudised

Valgud-terve keha vundament

18. oktoober 2016

Iga sportlane teab, et valku tuleb süüa. Aga valke pole vaja mitte ainult musklite kasvatamiseks, vaid see on alusmaterjaliks ka meie juuste, küünte ja kõõluste moodustamisel. Valkudeta poleks meil ka geene, mida edasi pärandada.

Ekslik on arvamus, et head valguallikad on vaid loomsed toiduained. Muna, piima ja liha kõrval ei tohiks unustada ka pähkleid-seemneid, kaunvilju, köögivilju ja teravilju. Lisaks kõrgele valgusisaldusele on neis muudki kasulikku: asendamatuid rasvhappeid, kiudaineid, vitamiine ja mineraale. Samuti aitavad nad ära hoida südamehaigusi, rasvumist, diabeeti ja on abiks kolesteroolitaseme reguleerimisel. Kellele ei meeldiks nautida suurepäraseid ja tervislikke roogi, mis täidavad mõnusalt kõhtu, kuid ei ole samas kehale koormaks! Toitumisnõustajana julgustan teid lisama oma menüüsse rohkem taimseid valguallikaid – nii avastate uusi maitseid ning teete oma tervisele pai.

Näiteks on suurepäraseks valguallikaks kõrge toitainesisaldusega tšiia seemned (ing k chia), sisaldades ühtlasi palju kiudaineid ning ohtralt oomega-3 rasvhappeid. Samuti on neis kõrge magneesiumi ja kaltsiumi tase ning antioksüdantide osakaal.

Tšiia seemned on heaks lisandiks smuutidesse, salatitesse või magustoitudesse.

Ka mandlijahu on mõnusaks pähklimaitseliseks alternatiiviks neile, kes sooviksid tavalise nisujahu asendada millegi tervislikumaga. Mandlid on küll kõrge valgusisaldusega, aga neis on ka palju häid rasvu, kiudaineid, kaaliumit ja fosforit. Nad täidavad hästi kõhtu ning sobivad suurepäraselt vahepalaks. Eriti hea kombinatsiooni saab, kui süüa vahepalaks mõnda puuvilja koos väikese peotäie mandlitega.

 

Oktoobris tutvustan Delice ja Solaris kaupluste tervisliku toidu päevade raames taimsete valkude ilu ja võlu.
Ootan teid infotundidele:
Solaris Toidupoodi 20.10 kell 16.30-19.30
Pärnu Delice Toidupoodi 21.10 kell 15.30-18.30
Viimsi Delice Toidupoodi 27.10 kell 16.30-19.30

Kampaaniatoodetega saate tutvuda: https://prelive.delice.ee//kliendileht/

 

Ketlin Jaani-Vihalem
Eesti Toitumisnõustamiskeskus;
Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse juhatuse esimees

Ketlin Jaani-Vihalem

turundus

turundus